Uprawa Różaneczników w ogrodzie, jest jednym ze zdecydowanie ciekawszych pomysłów na jego przyozdobienie. Są to wyjątkowo estetyczne krzewy ozdobne z rodziny wrzosowatych, które w naszych warunkach geograficznych potrafią sobie całkiem nieźle radzić. Nawet, mimo zupełnie odmiennego pochodzenia. Chcąc jednak cieszyć się Różanecznikami w swoim przydomowym ogrodzie, warto w pierwszej kolejności zdobyć kilka podstawowych na ich temat informacji. Dzięki temu, umiejętnie przygotujemy dla nich stanowisko a następnie zadbamy o odpowiednie warunki do wegetacji. To wszystko sprawi, iż nasza uprawa Różaneczników w ogrodzie, będzie jak najbardziej efektywna.

Wybór odpowiedniego stanowiska dla Różaneczników.

Pierwszym i zdecydowanie najistotniejszym elementem wywierającym wpływ na to, czy nasza uprawa Różaneczników w przydomowych ogrodach będzie efektywna, jest poprawny dobór stanowiska dla tej rośliny. Musimy pamiętać, iż Różaneczniki w naturalnym środowisku żyją w górskich rejonach Chin czy też Ameryki Północnej, wobec czego musimy zadbać o odtworzenie im w miarę zbliżonych do naturalnych warunków stanowiskowych. Wybierają z reguły miejsca zacienione o sporym poziomie wilgotności w towarzystwie większych drzew, które zapewniają odpowiedni poziom cienia.

Podobny kierunek wyboru stanowiska powinniśmy podjąć sami, wybierając miejsce w pobliżu większych drzew, przy czym musimy pamiętać, aby były to drzewa o głębokim systemie korzeniowym, dzięki czemu nie będą podbierać wody i substancji odżywczych naszym Różanecznikom. Warto pomyśleć także o małym oczku wodnym w pobliżu stanowisk tych krzewów, które zapewni lokalne podniesienie poziomu wilgotności, co także dobrze wpłynie na warunki uprawy Różaneczników.

Dzięki tym zabiegom, hodowla Różaneczników w przydomowych ogrodach, będzie charakteryzować się doskonałymi wręcz efektami.

Uprawa Różaneczników a właściwa gleba.

Warto także pamiętać o tym, iż uprawa Różaneczników przyniesie dobre efekty poprzez staranne przygotowanie gleby na poszczególne stanowiska. Musimy pamiętać, iż praktycznie każdy Różanecznik będzie wymagać gleby o stosunkowo kwaśnym odczynie, na poziomie w granicach 5-6,5 pH. W związku z tym warto pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu gleby. Najlepszym rozwiązaniem będzie mieszanka torfu, kory sosnowej i gleby ogrodniczej w stosunku 1:1:1. Należy jednak pamiętać aby torf był, nie odkwaszony, co zapewni nam odpowiednie warunki do wzrostu naszych Różaneczników.

Podsumowanie

Generalnie rzecz wiec ujmując, musimy pamiętać o tym, aby starannie podejść do kwestii przygotowania stanowiska i gleby do uprawy Różaneczników. Trzeba także zadbać o wybór odmian, które będą wystarczające odporne na niskie temperatury. Tutaj jednak dobra hurtownia z Różanecznikami powinna posiadać odpowiednie oznaczenia w tym zakresie.

Poza tymi kwestiami i odpowiednim nawadnianiem w zasadzie nie wymagają one od nas większego poświęcenia i nakładu pracy. Można jedynie zadbać o pewien poziom ocieplenia korzenia na zimę. Warto tez pamiętać o tym, iż każda odmiana ma dość wyraźnie oznaczony próg mrozu, który jest w stanie wytrzymać i na ten aspekt trzeba także zwrócić uwagę podczas wyboru odmian do naszego przydomowego ogrodu. W przeciwnym razie, cała nasza praca przy krzewach Różanecznika, już na koniec pierwszego sezonu uprawy może pójść całkowicie na marne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *