Uprawa Różaneczników w ogrodzie, jest jednym ze zdecydowanie ciekawszych pomysłów na jego przyozdobienie. Są to wyjątkowo estetyczne krzewy ozdobne z rodziny wrzosowatych, które w naszych warunkach geograficznych potrafią sobie całkiem nieźle radzić. Nawet, mimo zupełnie odmiennego pochodzenia. Chcąc jednak cieszyć się Różanecznikami w swoim przydomowym ogrodzie, warto w pierwszej kolejności zdobyć kilka podstawowych na ich temat informacji. Dzięki temu, umiejętnie przygotujemy dla nich stanowisko a następnie zadbamy o odpowiednie warunki do wegetacji. To wszystko sprawi, iż nasza uprawa Różaneczników w ogrodzie, będzie jak najbardziej efektywna.

Wybór odpowiedniego stanowiska dla Różaneczników.

Pierwszym i zdecydowanie najistotniejszym elementem wywierającym wpływ na to, czy nasza uprawa Różaneczników w przydomowych ogrodach będzie efektywna, jest poprawny dobór stanowiska dla tej rośliny. Musimy pamiętać, iż Różaneczniki w naturalnym środowisku żyją w górskich rejonach Chin czy też Ameryki Północnej, wobec czego musimy zadbać o odtworzenie im w miarę zbliżonych do naturalnych warunków stanowiskowych. Wybierają z reguły miejsca zacienione o sporym poziomie wilgotności w towarzystwie większych drzew, które zapewniają odpowiedni poziom cienia.

Podobny kierunek wyboru stanowiska powinniśmy podjąć sami, wybierając miejsce w pobliżu większych drzew, przy czym musimy pamiętać, aby były to drzewa o głębokim systemie korzeniowym, dzięki czemu nie będą podbierać wody i substancji odżywczych naszym Różanecznikom. Warto pomyśleć także o małym oczku wodnym w pobliżu stanowisk tych krzewów, które zapewni lokalne podniesienie poziomu wilgotności, co także dobrze wpłynie na warunki uprawy Różaneczników.

Dzięki tym zabiegom, hodowla Różaneczników w przydomowych ogrodach, będzie charakteryzować się doskonałymi wręcz efektami.

Uprawa Różaneczników a właściwa gleba.

Warto także pamiętać o tym, iż uprawa Różaneczników przyniesie dobre efekty poprzez staranne przygotowanie gleby na poszczególne stanowiska. Musimy pamiętać, iż praktycznie każdy Różanecznik będzie wymagać gleby o stosunkowo kwaśnym odczynie, na poziomie w granicach 5-6,5 pH. W związku z tym warto pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu gleby. Najlepszym rozwiązaniem będzie mieszanka torfu, kory sosnowej i gleby ogrodniczej w stosunku 1:1:1. Należy jednak pamiętać aby torf był, nie odkwaszony, co zapewni nam odpowiednie warunki do wzrostu naszych Różaneczników.

Podsumowanie

Generalnie rzecz wiec ujmując, musimy pamiętać o tym, aby starannie podejść do kwestii przygotowania stanowiska i gleby do uprawy Różaneczników. Trzeba także zadbać o wybór odmian, które będą wystarczające odporne na niskie temperatury. Tutaj jednak dobra hurtownia z Różanecznikami powinna posiadać odpowiednie oznaczenia w tym zakresie.

Poza tymi kwestiami i odpowiednim nawadnianiem w zasadzie nie wymagają one od nas większego poświęcenia i nakładu pracy. Można jedynie zadbać o pewien poziom ocieplenia korzenia na zimę. Warto tez pamiętać o tym, iż każda odmiana ma dość wyraźnie oznaczony próg mrozu, który jest w stanie wytrzymać i na ten aspekt trzeba także zwrócić uwagę podczas wyboru odmian do naszego przydomowego ogrodu. W przeciwnym razie, cała nasza praca przy krzewach Różanecznika, już na koniec pierwszego sezonu uprawy może pójść całkowicie na marne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.