Szlifierki do płaszczyzn służą do obróbki wykończeniowej na powierzchniach płaskich lub prostokątnych. Zazwyczaj obrabia się w ten sposób półfabrykaty, odkuwki, odlewy, które nie posiadają dużych nadwyżek koniecznych do zeszlifowania. Wykańcza się w taki sposób profile, części i narzędzi, dlatego szlifierka magnesowa znajduje zastosowanie głównie w przemyśle metalurgicznym. Co prawda można spotkać tego typu urządzenia w zakładach rzemieślniczych, jednak nie jest maszyna dla hobbystów, głównie ze względów finansowych. Zakup szlifierki do płaszczyzn stanowi dużą inwestycję, dlatego osoby potrzebujące urządzenia do niewielkich warsztatów, może zainteresuje mini szlifierka magnesowa.
Działanie szlifierki do płaszczyzn
Szlifierka do płaszczyzn wykorzystuje nie tylko ruch narzędzia ścierającego, ale także ruch przedmiotu obrabianego. Jest on umieszczany na stole szlifierki, po czym wprawiany jest w ruch zarówno stół jaki i głowica ścierająca. Obecnie coraz częściej wykorzystywane są stoły magnetyczne. Takie rozwiązanie pozwala na bardzo precyzyjne pozbycie się wszelkich nierówności i niedoskonałości z metalowej powierzchni.
Szlifierki do płaszczyzn wykorzystują w swojej pracy różne rodzaje ruchów ściernicy i przedmiotu obrabianego:
- Ruch główny obrotowy ściernicy
- Ruch posuwowy wzdłużny lub obrotowy wykonywany zawsze przez przedmiot obrabiany zamocowany na stole szlifierskim
- Ruch posuwowy poprzeczny przerywany, który ma miejsce, gdy szerokość lub średnica ściernicy jest mniejsza o szerokości szlifowanej powierzchni
- Ruch dosuwowy kierujący się w głąb metalu, który odbywa się z przerwami w punktach zwrotnych posuwu wzdłużnego raz na jeden obrót stołu lub w sposób ciągły
Proces szlifowania
Na szlifierkach można wykonywać szlifowanie obwodowe, obwodowo czołowe i czołowe. Stosuje się także metodę szlifowania wgłębnego. Najdokładniejsze jest szlifowanie obwodowe przy małej dokładności i dużym posuwie poprzecznym, natomiast najwydajniejsze jest szlifowanie czołowe. Zastosowania konstrukcyjne szlifierek dają duże możliwości wyboru odpowiedniej dla nas metody obróbki.
Szlifierka do płaszczyzn magnesówka pracuje wg określonego porządku. Najpierw trzeba założyć, wyregulować i wyrównać ściernicę, oraz zamocować na stole magnetycznym materiał do przeznaczony do obróbki. W pierwszej kolejności szlifowana jest powierzchnia górna, następnie należy odwrócić materiał do oszlifowania powierzchni dolnej, w ostatnim etapie następuje szlifowane powierzchni bocznych.
Zakup odpowiedniego urządzenia
Szlifierka magnesowa do płaszczyzn to urządzenie dość zaawansowane technologicznie. Przed dokonaniem odpowiedniego zakupu należy dokładnie ustalić parametry urządzenia, które nas interesuje.
Wielkość maszyny określana jest poprzez wymiar największego przedmiotu, który jest obrabiany, przy czym nie można zmieniać jego położenia. Warto zwrócić uwagę jeszcze na takie parametry jak rozmiar stołu magnetycznego, jego maksymalne obciążenie, wymiary ściernicy, prędkość hydrauliczną posuwu stołu, maksymalny przesuw wzdłużny i poprzeczny stołu, posuw pionowy przyspieszony i automatyczny, podziałki na skali osi Y i Z, moc silnika wrzeciona czy wysokość i waga urządzenia.