Pompy beczkowe, to nic innego jak pompy przeznaczone do pompowania różnorodnych cieczy ze zbiornika beczkowego do innego. Z reguły są to odpowiednie pompy elektryczne wyposażone w rurę ssącą na sztywno połączoną z pompą. Na rynku znajdziemy także pompy tego typu napędzane ręcznie, bądź na stałe montowane na beczkach. Tego typu pompy beczkowe pozwalają nam na szybkie i sprawne, ręczne przepompowanie zawartości beczki do innego zbiornika. Pompy te, w zależności od swojej konstrukcji i materiałów, z jakich są wykonane, będą umożliwiać nam pompowanie różnorodnych cieczy. W tym także cieczy agresywnych chemicznie.
Czym charakteryzują się pompy beczkowe?
Podstawową kwestią, jaką wyróżniają się pompy beczkowe, jest ich dostosowanie do warunków pompowania cieczy z beczki. Do największych zalet, jakimi charakteryzują się pompy beczkowe należy zaliczyć kwestię ich wszechstronności zastosowania. Przy ich wykorzystaniu możliwe jest pompowanie chemikaliów, cieczy łatwopalnych, cieczy o dużej gęstości i lepkości, cieczy agresywnych chemicznie, toksycznych. Umożliwiają nam one także praktycznie całkowite opróżnianie pojemnika, z którego pompujemy ciecz.
Do dyspozycji mamy także pompy beczkowe napędzane ręcznie. W tym przypadku, będzie to membranowa pompa beczkowa, w której podciśnienie wytwarzane jest za pomocą pracy ludzkich rąk. Pompy tego typu mogą być stosowane w przypadku cieczy abrazyjnych i kwasów (wykorzystując odpowiednie, przeznaczone do tego membrany), jak również cieczy brudnej z zawartością niedużych ciał stałych. Wykonane są one najczęściej z materiałów takich jak stal kwasoodporna, aluminium, Hypalon, Viton, Dural, czy też NBR
W jakich przypadkach sprawdzają się pompy beczkowe?
Jak już wspomnieliśmy, będą one wykorzystywane przy pracach wymagających wypompowania zawartości beczki czy też pojemnika i jej przetransportowania w inne miejsce. Jako, że z ich zastosowaniem możemy pompować ciecze agresywne chemicznie, czy też ciecze o dużej gęstości i lepkości, będą one przede wszystkim sprawdzać się w branży przemysłowej. Przy ich pomocy możemy na przykład wypompować olej z beczki w celu jego rozlania do mniejszych pojemników, łatwiejszych w dystrybucji wewnątrzzakładowej.
Niektóre z pomp beczkowych o konstrukcji membranowej, są także wykorzystywane w przypadku prac związanych z dozowaniem chemikaliów w różnych procesach przemysłowych. Przykładem mogą być pompy beczkowe odpowiadające za dozowanie kwasu siarkowego oraz podchlorynu sodu na stacjach uzdatniania wody basenowej. Umożliwiają one precyzyjne odmierzanie ilości pompowanej cieczy, co w tym przypadku odgrywać będzie kluczową rolę.
Podsumowanie.
Ogólnie rzecz biorąc, pompy beczkowe to bardzo dobre rozwiązanie w wielu przypadkach. Mogą być wykorzystywane w bardzo szerokim zakresie, w wielu różnych branżach, jak chociażby przemysł, górnictwo, czy też budownictwo. Niemniej jednak, zdecydowanie najczęściej, są one stosowane w branży przemysłowej, w sytuacjach, kiedy trzeba precyzyjnie odmierzać ilość pompowanej cieczy, bądź jest to ciecz agresywna chemiczna lub charakteryzująca się dużym zakresem lepkości i gęstości.