Obecnie, ogrzewanie pompą ciepła, staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w wielu domach jednorodzinnych. Szczególnie w przypadku budynków nowo budowanych, których zapotrzebowanie energetyczne stoi na wyjątkowo niskim poziomie. Nie znaczy to jednak, iż w budynkach starszych nie są podejmowane tego typu inwestycje. Generalnie, ogrzewanie pompą ciepła, jest rozwiązaniem całkiem efektywnym, choć w niektórych przypadkach, trzeba będzie ponieść dodatkowe koszty związane z przeprowadzeniem termomodernizacji budynku. W każdym razie, warto przyjrzeć się nieco bliżej rozwiązaniom, wykorzystującym pompę ciepła, jako źródło energii cieplnej do budynków mieszkalnych.
Czy ogrzewanie pompą ciepła jest oszczędne?
Z całą pewnością, w odpowiednich okolicznościach i dobrze dobranej konfiguracji, będzie to rozwiązaniem szalenie oszczędnym. Istotne będzie też to, z jakiego rodzaju pompy ciepła będziemy w danym przypadku korzystać. Do wyboru mamy bowiem kilka opcji. Poza tym, musimy jeszcze dobrać odpowiednie, grzejniki optymalne dla pomp ciepła, aby osiągnąć maksymalny poziom efektywności tego typu systemu grzewczego.
Rodzaje stosowanych pomp ciepła.
W zasadzie są to dwa typy pomp ciepła, z czego jeden dzieli na dwa podtypy. Cały podział wygląda następująco:
-
- Pompy ciepła powietrzne – odzyskują energię cieplną z powietrza atmosferycznego. Wynika to z faktu tego, iż nawet w przypadku ujemnych temperatur, do zera absolutnego jeszcze dużo brakuje. W powietrzu jest więc ciepło, które można odzyskać i wydalać powietrze jeszcze zimniejsze. Tego typu pompy ciepła charakteryzują się niskim kosztem inwestycji, jednakże z drugiej strony są stosunkowo niestabilne. Wynika to z faktu tego, iż temperatura otoczenia jest niestabilna, a więc nigdy nie wiemy, jakie koszty trzeba będzie ponieść. Im niższa bowiem jest temperatura otoczenia, tym więcej trzeba będzie zużyć energii elektrycznej.
- Pompy ciepła gruntowe – to pompy ciepła, wykorzystujące fakt, iż na głębokości metra pod powierzchnią ziemi mamy temperaturę stałą i zawsze jest ona wyższa niż zero stopni Celsjusza. Dzielą się na:
- Pompy ciepła głębinowe – do działania których niezbędne jest wykonanie odwiertów głębinowych. Nie zawsze jest to jednak możliwe, chociażby ze względu na warunki geologiczne, bądź też szkody górnicze. Jednocześnie jest to najlepsze rozwiązanie pod względem efektywności ogrzewania. Im głębiej bowiem wprowadzimy czynnik grzewczy do ziemi, tym większą temperaturę osiągniemy. Na większych głębokościach pod powierzchnią ziemi mamy bowiem do czynienia z wyższymi temperaturami.
- Pompy ciepła poziome – montowane w przypadku, kiedy niemożliwe jest wykonanie pompy głębinowej. Instalacja z czynnikiem grzewczym rozprowadzana jest na większej płaszczyźnie na głębokości co najmniej metra pod powierzchnią ziemi. Jest to rozwiązanie nieco mniej efektywne, niż pompy głębinowe, jednakże w dalszym ciągu, bardziej skuteczne od pomp powietrznych.
Mamy więc kilka rozwiązań, dzięki którym ogrzewanie pompą ciepła może być dostosowane do zróżnicowanych warunków w przypadku poszczególnych budynków mieszkalnych.
Podsumowanie.
Należy więc powiedzieć jasno i wyraźnie, iż ogrzewanie pompą ciepła będzie jak najbardziej efektywnym rozwiązaniem. Nie zawsze co prawda można będzie zastosować pompę głębinową, ale pompę powietrzną możemy zamontować w każdym niemalże budynku. Najważniejsze w tym wszystkim jest zaś to, iż ogrzewanie pompą ciepła jest rozwiązaniem szalenie ekologicznym. Dzięki wdrożeniu takich rozwiązań, nie generujemy żadnych zanieczyszczeń, związanych z ogrzewaniem naszego domu, tak jak ma to miejsce w przypadku ogrzewania tradycyjnego z kotłem węglowych, jak głównym źródłem energii cieplnej.