Fiber to the Home (sieci FTTH) to angielskojęzyczna nazwa standardu komunikacji sieciowej, która opiera się na infrastrukturze światłowodowej. Idea tego systemu jest bardzo prosta, gdyż polega na podłączeniu światłowodu bezpośrednio do miejsca zamieszkania odbiorcy.
Jak to działa?
Podstawowym elementem sieci FTTH są światłowody. Są to elementy optoelektroniczne, które składają się z włókna przepuszczającego sygnał świetlny na bardzo duże odległości. Co więcej, struktura światłowodu jest całkowicie pozbawiona jakichkolwiek zanieczyszczeń, dzięki czemu światło może płynąć przez ten układ z częstotliwością dochodzącą do kilku Terabitów na sekundę. Co ciekawe, w ten sposób buduje się infrastrukturę, która nie służy wyłącznie do łączenia z Internetem, ale też do transmisji sygnału TV i telefonicznego.
Zyski i kalkulacje
W związku z wykorzystaniem techniki światłowodowej efektywność pracy sieci FTTH znacznie wzrasta. Infrastruktura ta jest całkowicie odporna na zakłócenia wynikające z pola elektromagnetycznego lub warunków pogodowych. Co więcej, zapewnia ona stabilną jakość połączenia i to bez ryzyka, że z biegiem czasu wydajność światłowodu zacznie spadać. Dzięki dużej przepustowości można w ten sposób przesyłać sygnał w jakości 4K, a także cieszyć się minimalnym pingiem (opóźnieniem w dostępie do serwera). Jest to bardzo ważna informacja dla tych osób, które lubią grać w gry online.
Nie tylko światłowód…
W skład infrastruktury FFTH wchodzą nie tylko światłowody, ale też określone elementy łączące je z sobą lub z instalacją domową. Przełącznice FTTx to inaczej wewnętrzne skrzynki rozdzielcze, za pomocą których można połączyć m.in. okablowanie pionowe (na klatce schodowej) z pigtailami, które przekazują sygnał cyfrowy wprost do gniazdka abonenckiego. W instalacjach światłowodowych wykorzystuje się również słupki zewnętrzne FTTH, które pełnią podobną rolę, lecz są usadowione na zewnątrz budynków.
Oznacza to, że ich konstrukcja musi być dodatkowo zabezpieczona przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak deszcz, śnieg, a także przed bezpośrednim oddziaływaniem promieni słonecznych. Zarówno słupki jak i przełącznice zapewniają możliwość spawania ze sobą poszczególnych elementów infrastruktury światłowodowej. Dzięki temu istnieje możliwość bezpośredniego podłączenia np. krótkiego światłowodu wprost z rozdzielnicy do instalacji domowej.
Tak zaprojektowana sieć gwarantuje maksymalną wydajność i odporność na oddziaływanie czynników zewnętrznych, czego niestety nie można powiedzieć o standardowych kablach.