Geowłóknina filtracyjna typu F, to jeden z wielu rodzajów geowłóknin, stosowanych obecnie w branży budowlanej. Jest to specyficzna forma geosyntetyku filtracyjnego, zapewniająca bardzo dobre osiągi. Jej zastosowanie, pozwala osiągnąć odpowiednie efekty filtracji w przypadku zabezpieczania brzegów rzek, jezior, czy też sztucznych zbiorników oraz cieków wodnych. Jest wykorzystywana jednakże w wielu innych sytuacjach. Warto powiedzieć sobie na jej temat nieco więcej, bowiem geowłóknina filtracyjna typu F, będzie znajdywać swoje zastosowanie w bardzo wielu przypadkach. Przyjrzyjmy się zatem podstawowym zastosowaniom, jak również właściwościom, tego materiału geosyntetycznego.
Jakimi właściwościami charakteryzuje się geowłóknina filtracyjna typu F?
Przede wszystkim dwuwarstwowe geowłókniny F, charakteryzują się bardzo dobrym poziomem wytrzymałości na rozciąganie jak i na przebicie. Dzięki temu, będą one o wiele bardziej trwałe w swoich podstawowych zastosowaniach. Nawet jeśli w danym przypadku zachodzi ryzyko uszkodzenia, to geowłóknina filtracyjna typu F, jest zdecydowanie bardziej odporna na takie uszkodzenia, niż jakikolwiek inny rodzaj geowłókniny. Jest ona także stabilizowana przeciwko promieniowaniu UV, dzięki czemu może być z powodzeniem stosowana w miejscach silnie eksponowanych na promienie słoneczne. Z całą pewnością poradzi sobie z takim wyzwaniem bez większych trudności i zachowa pełnię swoich właściwości w długookresowym zastosowaniu.
Przykładowe zastosowania geowłóknin filtracyjnych typu F.
Bardzo dobre parametry techniczne oraz właściwości, sprawiają iż geowłóknina filtracyjna typu F, znajduje bardzo szerokie zastosowanie w wielu sytuacjach w budownictwie. Zdecydowanie najczęściej jednak możemy zetknąć się z jej zastosowaniem w następujących przypadkach:
- Systemy drenażowe – geowłóknina filtracyjna typu F, zapewnia skuteczne odprowadzania wody w zadanym kierunku
- Separacja warstw gruntu – zapewnia skuteczne oddzielenie żwiru oraz podłoża, dzięki czemu górna warstwa nie ulega zabrudzeniom co znacznie wydłuża jej żywotność.
- Ochrona geomembran – możemy zetknąć się z wykorzystaniem geowłóknin typu F jako ochrony geomembran przed uszkodzeniami. Wynika to z dobrych odporności na uszkodzenia samych geowłóknin.
- Filtracja – zapewnia swobodny przepływ wody przy jednoczesnym zatrzymaniu nawet bardzo drobnych cząstek stałych.
- Wzmocnienie – może być także wykorzystana jako element wzmacniający przy zastosowaniu z różnymi konstrukcjami budowlanymi.
Mamy tutaj więc pięć najczęstszych przypadków zastosowania, w których geowłóknina filtracyjna typu F, będzie zapewniać nam bardzo dobre warunki i korzystne właściwości.
Podsumowanie.
Należy tutaj więc podkreślić, iż wśród wielu różnych typów geowłóknin, to właśnie geowłóknina filtracyjna typu F, będzie charakteryzować się zdecydowanie najlepszymi parametrami w zakresie budowy systemów drenażowych. Jest to jednocześnie zdecydowanie najbardziej wytrzymała geowłóknina, co pozwala na jej stosowanie w nawet bardzo trudnych i wymagających warunkach.